Dětská pokožka a péče o ni

Máte doma miminko z porodnice a pomalu se dostáváte do režimu a rutiny kojení, přebalování, spaní. Když se však nadhodí téma péče o miminkovskou kůži, mnoho z nás neví, k čemu se přiklonit. Koupat každý den? Používat dětské krémy? Používat mýdlo nebo jen vodu? A co esenciální oleje?

52

 

 

Už od pohledu i doteku rozeznáváme, že kůže novorozeného miminka i batolete se od pokožky dospělého fyziologicky liší. Je více hebká, ale také tenčí, měkčí. Jiná je i svojí strukturou, tloušťkou a citlivostí. To nám napovídá, že zacházet s ní stejně jako s kůží dospělých nemůžeme.

Během prvního roku života dětská pokožka dozrává a prodělává specifické změny. Kůže miminka má větší obsah vody, nižší obsah lipidů a podkožního tuku. Nejsvrchnější vrstva pokožky je tenčí než u dospělých. Během prvních měsíců prodělává kůže rychlý vývoj a s ní i další orgány a systémy v těle. Metabolismus miminek, který zpracovává i látky aplikované na kůži, je nezralý. Cokoliv je z kůže absorbováno do oběhu a je to absorbováno rychleji než u dospělého. S jakýmkoliv zatížením se vyvíjející dětský organismus musí vyrovnávat a dá mu to díky nezralosti detoxikačních systémů v těle dost velkou práci. Je pochopitelné, že mu tuto činnost chceme ulehčit, a to i pomocí produktů aplikovaných na kůži, které budou bezpečné, pečující a nebudou vyvíjející se organismus zatěžovat potenciálně spornými látkami.

 

 

 

Proč pouze dětské produkty?

 

Kosmetika určená pro děti se od té, která je vhodná pro dospělé, liší. Ta dětská je vyvíjená primárně s vlastnostmi takovými, že její působení na dětskou kůži musí být jemné, šetřící, nezatěžující. Tato kosmetika respektuje vlastnosti dětské kůže, kožní bariéry a mikrobiomu. Pro celkovou péči, včetně koupání a používání produktů pro vlásky i pokožku tělíčka volíme tedy pouze a jenom dětské přípravky.

Ty jsou naformulované speciálně tak, aby zachovávaly specifika kožního filmu a hlavně pokožku nedráždily. Prevence podráždění je jedním z hlavních požadavků. Kosmetika má kůži pomáhat a chránit ji. Neměla a nemá způsobovat problém, který následně budeme muset sáhodlouze řešit.

 

 

 

 

 

 

Koupel denně a nebo méně často?

 

Otázka, kolem které je mnoho sporů a názory na ní se liší napříč dermatology, pediatry i mezi samotnými maminkami. Vzhledem ke specifikám dětské pokožky bychom neměli trpět představou toho, že miminko je bezpodmínečně nutné koupat každý den. Každá koupel, i ta sebekratší, zbavuje dětskou pokožku přirozených lipidů a více či méně narušuje ochrannou kožní bariéru. To zanechává pokožku suchou a více náchylnou k podráždění či k vývoji ekzé. Nutno říct, že krátkodobé dětské vyrážky se běžně vyskytují a neznamenají nutně diagnózu atopického ekzému.

 

Kromě situací nadměrného slinění, pocení v kožních záhybech a výměny plenek, malé miminko nebývá nijak zvláště “zašpiněné”, protože k tomu nemá příležitost. První týdny a měsíce tedy stačí omývat jemným ručníkem z biobavlny, namočeným do teplé vody. Určitě takto otíráme plenkovou oblast, kožní záhyby a obličej. Jemný syndet bez obsahu mýdla používejte tehdy, když je to bezpodmínečně nutné, třeba při výměně plenky, kdy k omytí voda nemusí vždy stačit. Pokud koupeme, tak vždy pouze krátce a když chceme používat produkt k mytí, tak pouze ten bez mýdla, sulfátů a definitivně bez jakékoliv syntetické vůně. Po koupeli je vhodné kůži ošetřit olejíčkem nebo mlékem, které jí navrátí látky potřebné pro udržování hydrolipidového filmu.

 

 

 

 

 

Esenciální oleje pro nejmenší? Ano i ne

 

Stejně jako je křehké a zranitelné miminko, tak podobně je to i s jeho kůží. Ta je tenká a náchylná k iritaci. Ač jsou esenciální oleje přírodního charakteru, tak jim nemůžeme upřít jejich sílu a to, že všechny látky v nich musí organismus náročně zpracovávat. U maličch dětí tedy platí dvojnásob, že musíme vědět, které esenciální oleje jsou v pro ně vhodné. To se týká i forem aplikace, včetně obsahu esenciálních olejů v tělových produktech nebo jaké druhy a zda vůbec je zvolíme třeba do difuzérů. Někdy jsou vhodnější k tomuto účelu hydroláty. Dětská kosmetika obsahuje esenciální oleje v koncentracích a kvalitách bezpečných pro děti. I tak vždy záleží na kombinacích i na množství kosmetiky, kterou na děti používáme. Cíl je dětskou kůžičku podpořit v jejím fungování, ne ji přehltit, obzvláště v prvních týdnech a měsících, nadměrným používáním čehokoliv. Řídíme se heslem méně je více”. Určitě vybírejme produkty dětské kosmetiky bez parabenů, syntetických parfémů (a tedy bez ftalátů), petrochemikálií, sulfátů a nejlépe v biokvalitě.

49

 

 

  • Důležitost mázku - po porodu miminka prodělává kůže zásadní změny. Mázek neboli vernix pokožku chrání během nitroděložního vývoje a po porodu tomu není jinak. I když ho mají některá miminka na sobě hodně, včetně obličeje, tak není žádoucí ho jakkoliv otírat či omývat. Mázek obsahuje cenné látky, které pokožka potřebuje a většina se ho vstřebá během prvních 24 hodin.

 

  • První koupel - je na vás, zda budete chtít miminko vykoupat již v porodnici, nebo se pro první koupel rozhodnete až doma. Co je zcela zásadní, že to jste vy jako rodiče, kdo rozhodne, KDY se miminko bude koupat, KDO ho bude koupat a zda se bude koupat pouze ve vodě nebo s pomocí dětské kosmetiky. Platí, že prvních 24 hodin je doba, během které by se novorozenec koupat vůbec neměl. 

 

 

 

r tipů navíc

94

  • Dětské produkty k péči o kůži - i pokud ještě nejste rozhodnutí, zda budete koupat miminko doma či v porodnici, vezměte si s sebou pro všechny případy svoji dětskou, nejlépe přírodní a šetrnou kosmetiku. Většina porodnic používá na mytí vlásků i těla konvenční, syntetické produkty, často ve vzorkových baleních přímo od velkých kosmetických značek. Bohužel, často je to kosmetika obsahující syntetické parfémy, PEGy a další látky nevhodné k aplikaci na pokožku novorozenců a jejich kožní reakce to jen potvrzují

 

  • Nechte pracovat svůj instinkt - pozorujte, jak miminko reaguje na péči o kůži. Pokud vám nesedí rady z časopisů, které tvrdí, že miminko musíte koupat každý den a každý den používat i mycí syndet (byť ten dětský a šetrný), nedělejte to, protože denní koupel skutečnení nutná. Neexistují univerzální rady, jen vy sami si vytvoříte svůj vlastní systém a rutinu, která bude vyhovovat vám i dítěti.

 

Za krásny článok a zdieľanie doporučení ďakujeme:

Bc. Soňa Klingerová, DiS, RN

Věnuje se ženskému zdraví, tématům péče o pleť, zdraví kůže a konzultacím v oblasti pleťové rutiny. Holistické poradenství ohledně výběru kosmetiky a problémů s pokožkou poskytuje pro ženy, děti a všechny věkové kategorie.

 

sobí jako porodní asistentka v Univerzitním centru patologických a rizikových těhotenství a porodů v kanadském Vancouveru. Zabývá se tématy asistované reprodukce, ženské neplodnosti, reprodukčmedicíny a ovlivnění fertility životním stylem.

Najdete ji na Instagamu @organicstyle.cz a blogu www.organicstyle.cz.